Objawy słabego akumulatora w samochodzie — jak sprawdzić?

naprawa-slabego-akumulatora.jpg

Gdy silnik nie chce się uruchomić mimo kilku prób, problem może stanowić rozładowany bądź zepsuty akumulator. Czasem wystarczy go po prostu naładować, jednak nie zawsze to zadziała — akumulator również posiada swoją określoną żywotność. Jak objawia się słaby akumulator? W jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na jego wymianę? Jak dbać o baterię w pojeździe, aby utrzymać ją w dobrym stanie?

Jak działa akumulator?

Akumulator zasila wszystkie podzespoły w pojeździe, które potrzebują energii elektrycznej. Jego rolą jest wytwarzanie prądu w wyniku reakcji chemicznej, a następnie magazynowanie go. Gdy energia elektryczna jest potrzebna, np. do uruchomienia radia czy świateł, akumulator uwalnia ją w sposób kontrolowany w postaci prądu stałego. Dlaczego poprawne działanie akumulatora jest tak istotne? Oprócz tego, że dzięki niemu możemy cieszyć się słuchaniem radia w samochodzie, pomaga nam odpalić silnik! Warto pamiętać, że tuż po uruchomieniu, praca silnika jest wspomagana właśnie przez akumulator.

Akumulator odpowiada za:

  • zasilanie rozrusznika — akumulator musi rozpędzić wał korbowy do prędkości koniecznej do uruchomienia silnika,
  • zasilanie elementów układu paliwowego — w tym pompy paliwa, świec zapłonowych lub żarowych oraz cewek zapłonowych,
  • zasilanie urządzeń elektrycznych w samochodzie, układu podtrzymania pamięci komputera, alarmu samochodowego i oświetlenia.

Jak widać, kiedy akumulator jest zepsuty, jazda samochodem jest niemożliwa!

Jakie są główne przyczyny awarii akumulatora w samochodzie?

Akumulator w aucie to jeden z jego najważniejszych elementów. Z doświadczenia wiemy, że zawsze ulega awarii w najmniej odpowiednim momencie! Co może się z nim stać? Do głównych przyczyn usterki akumulatora zaliczamy:

  • przeciążenie akumulatora — gdy posiadamy akumulator o zbyt małej pojemności,
  • przeładowanie akumulatora — gdy do jego ładowania użyjemy złej ładowarki,
  • zwarcie — powodowane przez nieprawidłowe użycie kabli rozruchowych bądź złe podłączenie klemów,
  • zamarznięcie elektrolitu — spowodowane dużym mrozem,
  • całkowite rozładowanie akumulatora — prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się, gdy samochód jest rzadko użytkowany i podróżujesz głównie na krótkich trasach,
  • mechaniczne uszkodzenie — może dojść do niego w wyniku kolizji,
  • wybuch akumulatora — ryzyko wystąpienia rośnie, gdy spada poziom elektrolitu bądź kanały wentylacyjne są niedrożne,
  • naturalne starzenie się akumulatora — bateria w samochodzie, podobnie jak inne elementy, z czasem ulega zużyciu.

Jakie są objawy słabego akumulatora?

Jak rozpoznać słaby akumulator? Gdy poziom naładowania akumulatora jest niski, kierowca może dostrzec różne objawy — wiele z nich jest charakterystycznych właśnie dla niskiego stanu baterii. Pierwsze z nich będą już widoczne na etapie uruchamiania pojazdu — problemy z rozruchem są z pewnością jednym z najczęstszych objawów awarii akumulatora. Podczas uruchamiania silnika słychać również pisk paska klinowego. Z pewnością zauważysz również, że kontrolki i światła w Twoim samochodzie świecą słabiej. Określone objawy mogą występować również podczas jazdy, m.in. nierówna praca silnika, wyłączanie się radia i innych akcesoriów zasilanych przez akumulator, a także przygasające światła i kontrolki podczas dodawania gazu.

Czerwona kontrolka akumulatora – co należy zrobić?

Na desce rozdzielczej może zaświecić się czerwona lub pomarańczowa kontrolka akumulatora. Co sygnalizuje? Że jak najszybciej powinniśmy sprawdzić stan akumulatora, gdyż coś jest z nim nie tak. Co może być przyczyną zapalenia się kontrolki?

  • Problem z ładowaniem akumulatora — może być spowodowany awarią alternatora, odpowiadającego m.in. za ładowanie baterii podczas jazdy. 
  • Niski poziom elektrolitu w akumulatorze — ten problem dotyczy wyłącznie starszych samochodów, wyposażonych w akumulatory wymagające obsługi w postaci uzupełniania elektrolitu lub wody destylowanej. Zbyt mała ilość elektrolitu może mieć duży wpływ na jego zdolność do rozruchu silnika.
  • Niewystarczający prąd ładowania — powodów może być kilka, w tym także zwykłe poluzowanie się klemów na akumulatorze.

Jak postępować w sytuacji, gdy na desce rozdzielczej zobaczysz kontrolkę akumulatora? Przede wszystkim nie powinniśmy jej ignorować! Jeżeli akurat prowadzisz, znajdź bezpieczne miejsce i zatrzymaj pojazd. Dopiero po wyłączeniu silnika i wyjęciu kluczyków ze stacyjki, sprawdź stan akumulatora. Oczywiście pojawienie się kontrolki nie zwiastuje od razu awarii — może być ono spowodowane przez zakłócenie elektryczne. Mimo tego w przypadku wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z mechanikiem!

Kiedy należy wymienić zużyty akumulator na nowy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta — kiedy akumulator, którego obecnie używasz, po prostu się zużyje. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan baterii, aby wcześniej przewidzieć konieczność wymiany akumulatora.  Średnia żywotność akumulatora wynosi od 4 do 6 lat — to, jak szybko bateria się zużyje, zależy m.in. od stylu jazdy kierowcy. Praktyka jednak pokazuje, że właściciele pojazdów najczęściej dopiero po wystąpieniu pierwszych objawów zużycia zauważają, że akumulator nadaje się do wymiany. Regularne sprawdzanie stanu akumulatora pozwala nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, szczególnie zimą!

Kup nowy akumulator w naszym sklepie

Szukasz sklepu motoryzacyjnego, oferującego akumulatory we Wrocławiu? Zajrzyj do nas! W Car-Zone znajdziesz ogromny wybór baterii do samochodu od różnych producentów. Oprócz tego kupisz u nas wiele innych części i akcesoriów samochodowych najwyższej jakości! Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego akumulatora? Żaden problem, chętnie Ci doradzimy, która bateria sprawdzi się najlepiej w Twoim pojeździe!

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Jak zadbać o akumulator, aby mógł służyć nam jak najdłużej? Oto kilka praktycznych porad!

  • Wybierz odpowiedni akumulator, kierując się zaleceniami producenta samochodu,
  • Solidnie zamontuj go pod maską!
  • Koniecznie regularnie sprawdzaj stan baterii i zwracaj uwagę na oznaki słabego akumulatora,
  • Dbaj o stan klem, 
  • Ładuj akumulator dostosowaną ładowarką,
  • Wybierz się na dłuższą przejażdżkę co najmniej raz w tygodniu — jazda wyłącznie na krótkich dystansach może powodować szybsze zużywanie się akumulatora. Mowa tu o trasach powyżej 10 km.