Wymiana oleju silnikowego – wszystko, co kierowca powinien wiedzieć

Olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w silniku benzynowym i diesla, a wymiana oleju silnikowego to najważniejsza czynność eksploatacyjna, o której kierowca nie może zapomnieć. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, dotyczące oleju silnikowego w samochodzie. 

Zaczniemy od odpowiedzi na podstawowe pytanie – dlaczego w silnikach spalinowych stosuje się olej silnikowy?

Olej silnikowy – po co się go stosuje?

Podstawowe funkcje oleju silnikowego to ochrona jednostki napędowej przed zatarciem (olej silnikowy pozostawia ochronny film pomiędzy pracującymi częściami mechanicznymi), chłodzenie silnika, ochrona antykorozyjna silnika od wewnątrz, jak również odprowadzanie zanieczyszczeń z silnika (ubocznych produktów spalania, rozpuszczonych przez składniki oleju zanieczyszczeń nisko i wysokotemperaturowych) i pozostawianie ich w filtrze oleju. 

Ale to nie wszystko. W jednostkach doładowanych olej silnikowy smaruje także turbosprężarkę albo kompresor silnika. 

W silnikach wyposażonych w łańcuch rozrządu olej smaruje łańcuch i elementy dodatkowe. 

Dla właściwej pracy jednostki napędowej ważne jest także odpowiednie ciśnienie oleju silnikowego, nadawane przez pompę oleju. Ma ono nie tylko wpływ na właściwą dystrybucję oleju w silniku. Ciśnienie oleju silnikowego wykorzystywane jest do sterowania pracą napinacza hydraulicznego łańcucha rozrządu, a także układu zmiennych faz rozrządu. 

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest konieczna?

W trakcie pracy olej silnikowy ulega degradacji na wiele różnych sposobów. Jest zanieczyszczany ubocznymi produkcjami spalania paliwa, zakwaszany (zwłaszcza w przypadku napędzania silnika gazem LPG), rozcieńczany paliwem, czasami przegrzewany, jeśli układ chłodzenia nie działa we właściwy sposób. Na przestrzeni czasu traci też swoje właściwości antykorozyjne. Warto pamiętać także o tym, że filtr oleju silnikowego ma ograniczoną pojemność. Jeśli przestanie filtrować zanieczyszczenia, olej będzie krążyć po silniku wraz z nimi. 

Kiedy wymieniać olej silnikowy? Najlepsza zasada! 

Regularna wymiana oleju silnikowego ma bezpośredni wpływ na stan jednostki napędowej. Zaniechanie regularnych wymian powoduje szereg problemów, od zatarcia panewek, poprzez zapychanie kanałów olejowych, aż do przyspieszonego zużycia turbosprężarki. 

Kiedy wymieniać olej silnikowy?

  • Co 15 tys. kilometrów przebiegu albo co rok, w zależności, co pierwsze nastąpi. 
  • Co rok, jeśli samochód jest sporadycznie używany. 
  • Co 10 tys. kilometrów przebiegu, jeśli auto ma zamontowaną instalację gazową, albo jest eksploatowane ciągle w mieście i na krótkich trasach. 

Co oczywiste, zawsze wraz z olejem, należy wymienić filtr oleju. 

Powyższe zasady dotyczą zarówno silników benzynowych, jak i diesli. 

Przed wymianą oleju silnikowego można dodatkowo zastosować płukankę do silnika, która usuwa zebrane zanieczyszczenia. Te, których nie był w stanie usunąć olej. 

Jaki olej silnikowy stosować?

Najważniejsza jest specyfikacja oleju silnikowego. Stosuje się dwie normy: SAE (najważniejsza) i ACEA (drugorzędna). 

Producent samochodu określa dokładnie specyfikację oleju silnikowego dla danego modelu auta. Przykładowo jest to specyfikacja 5W20. 

Jest to bardzo ważne i należy się stosować do tych zaleceń. Wlanie do silnika oleju o innej specyfikacji albo na innej bazie (np. półsyntetycznego zamiast syntetycznego) jest powodem wielu problemów technicznych. 

Poza specyfikacją ważna jest także jakość wykonania oleju (ilość zastosowanych dodatków), jak również to, czy spełnia on wymagania producenta danego samochodu. 

Ile oleju silnikowego kupić? 

Producent samochodu określa ilość, jaka jest potrzebna do wymiany. Ilość ta zależna jest od pojemności jednostki napędowej. Można przyjąć, że do auta z silnikiem o pojemności do 1,4 l, powinno wystarczyć 4 litrowe opakowanie oleju. 

Jak dobrać olej silnikowy do samochodu? Jak dobrać filtr oleju? 

Jak znaleźć odpowiedni olej silnikowy do swojego auta? Warto zajrzeć do instrukcji samochodu. Można też prościej. W sieci sklepów motoryzacyjnych ProfiAuto sprzedawcy korzystają ze specjalnych katalogów elektronicznych (ProfiAuto, TecDoc), które umożliwiają idealny dobór części i płynów eksploatacyjnych do konkretnego modelu samochodu.

Osoby mieszkające we Wrocławiu i okolicach zapraszamy do sklepów motoryzacyjnych Car-Zone, we Wrocławiu, przy ul. Rogowskiej 147 oraz do Kątów Wrocławskich, na ulicę 1 Maja 90. Nasi sprzedawcy dobiorą olej silnikowy oraz filtr oleju do Państwa samochodu, zgodnie z zaleceniami producenta auta. 

ProfiAuto ma w swojej ofercie najlepsze oleje silnikowe i filtry wysokiej jakości, sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach. W naszych sklepach znajdą Państwo także inne płynu eksploatacyjne, części i akcesoria. Nasi sprzedawcy zawsze służą fachowymi poradami.

Wszystkie informacje o naszej firmie i o naszej ofercie znaleźć można pod tym adresem: https://car-zone.pl/czesci-samochodowe-wroclaw/oleje-filtry-wroclaw

Pamiętaj o regularnej wymianie olejów i filtrów

Wymieniając regularnie olej silnikowy oraz filtr oleju, chronisz silnik i jego osprzęt przed kosztownymi awariami. Stosuj olej silnikowy, zgodny z zaleceniami producenta. Nie musisz się niczym martwić – w Car-Zone dobierzemy idealny olej i filtr do Twojego auta.

Wymiana oleju silnikowego.jpg